Kniha vs. film

Volání netvota kniha vs. film

31. března 2017 v 22:28 | S.
Jak asi vetšina z vás postřehla, u nás je teď v kinech film Volání netvora, který byl natočen podle stejnojmenné knihy. A jelikož jsem tuhle knihu začátkem měsíce četla a napsla jsem na ni i recenzi. Rozhodla jsem se, po zhlédnutí filmu, udělat i kniha vs. film.

Třináctiletý Conor začne pravidělně sedm minut po půlnoci slýchat, jak někdo zpoza okna volá jeho jméno. Čekává na něj Poster undefined Volání netvora: Příběh životanetvor, není to ten, kterého Conor čeká, je to starý strom (tis), který roste za jejich domem. Conora též pronásleduje noční můra, která se mu zdá od té doby, kdy jeho maminku začali v nemocnici týrat neúspěšnými léčebnými procedurami. Volání netvora - Příběh životaNetvor, ale nechce Conorovi ublížit, chce mu pomoci. Bude mu vyprávět tři příběhy a na oplátku chce slyšet pravdu. Pravdu, kterou Conor před všemi tají.

Ve filmu všechny zásadní věci zůstanou nepozměněny, což je jedině dobře, akorát Conor rád kreslí, což v knize není, ale to mi vůbec nevadí. Film je plný emocí- jako kniha. Navíc Lewis MacDougall (Conor) tuto roli ztvárňuje velmi věrohodně. Opět je o malý kosek lepší kniha, ale pokud chcete vědět poměrně podrobně o čem kniha je, stačí se podívat na film a budete hned v obraze do nejmenšího detailu. Takže kniha se prakticky rovná filmu, žádný zásadní rozdíl mezi nimi není.

Fantastická zvířata a kde je najít kniha vs. film

5. prosince 2016 v 22:44 | S.
Výsledek obrázku pro film fantastická zvířata a kde je najít
Název: Fantastická zvířata a kde je najít
Režie: David Yates
Předloha: J. K. Rowling
Délka filmu: 133 minut
Žánr: Dobrodružný, fantasy

Asi jsme všichni zargistrovali, že minulý měsíc byl v kinech fim Fantastická zvířata a kde je najít. Film je inspirován J. K. Rowlingovou. Ve filmu se setkáme s pojmy mudla či Bradavice, což nám z části připomíná svět Harryho Pottera. Já se teď pokusím nějak srovnat knihu i film.

Film pojednává o Mloku Scamanderovi, který přijíždí z Londýna do New Yorku s kufrem plným fantastických zvířat. Jenže některé z nich mu utečou a jemu nezbývá, než je hledat po celém New Yorku, což je velmi optížné. Navíc na New York útočí nějaká temná síla...

Kniha vs. film
Kniha, kterou jsem četla vyšla v roce 2002 a vydalo jí nakladatelství Albatros. Kniha je spíše učebnice, popisuje zvířata, jde trochu do minulosti. Najdeme zde i zvířata, která ve filmu nejsou. Obsah knihy mě moc nebavil, jediné ćo mě nejvíce bavilo, byly poznámky Harryho a Rona v knize. Jinak tahleta kniha je doplňková k sérii Harryho Pottera. A Rowlingová vymýšlela trochu jiný příběh pro film.

Film mě neskutečně bavil. Všechny efekty byly naprosto dokonalé a ve 3D, jako by Vám to úplně ožívalo před očima. Naprosto jsem žasla. Neměla bych opomenout fantastický herecký výkon Eddieho Redmayna (Mloka), který vše zahrál podle mého názoru, naprosto perfektně. A jsem zvědavá, co pro nás Rowlingová vymyslí v dalších dílech filmu.

Za mě film rozhodně lepší než kniha.

Dívka ve vlaku kniha vs. film

23. října 2016 v 21:39 | S.
Výsledek obrázku pro dívka ve vlaku film


Film: Dívka ve vlaku

Režisér: Tate Taylor

Předloha: Paula Hawkins

Délka filmu: 112 minut

Žánr: Thriller


Před pár dny byl v kinech film Dívka ve vlaku, podle knižní předlohy Pauly Hawkins. Jelikož jsem knihu četla, nemohla jsem si nechat ujít filmovou verzi. Už teď můžu prozradit, že se drží knižní předlohy.

Rachel jezdí každý den do práce vlakem. Každý den vlak zastavuje na červenou a naskýtá se jí pohled na dva lidi, kteří bydlí v domech u trati. Oba dva vypadají spolu šťastní, Rachel v nich vidí svůj ideál, lásku, kterou ona sama už nemá. O pár domů dál bydlí Tom, Rachelin exmanžel. S Tomem žije jeho nová manželka Anna.Ale jednoho dne Rachel zahlédne z vlaku něco, co změní její mínění o dokonalém páru, kterému záviděla jejich štěstí a lásku. Druhý den nato Megan zmizí (ženská polovička dokonalého páru). A Rachel se víc a víc zaplétá do vyšetřování. Kdo je tedy skutečně vrah?

Porovnání knihy vs. film
Film se od knihy moc nelišil, snad jen tím, že se děj odehrával v Americe, na rozdíl od knihy, která se odehrává v Anglii. Toto je asi takový největší rozdíl mezi knihou a filmem. Kdo tedy četl knihu, může čekat to co se dělo v knize i ve filmu. Musím říct, že u knihy jsem se prvních dvě stě stran celkem nudila a v půli knihy už jsem věděla vraha i motiv, takže odhalení vraha, co mělo být takové bum, pro mě žádným překvapením nebylo. Proto jsem se u filmu též celkem nudila. A kdo nečetl knihu, může se v klidu podívat na film a bude vědět o čem kniha je. Ale předpokládám, že tu nikdo takový není, kdo by dal přednost filmovému zpracování před knihou. Je jasné, že film nezachytí úplně všechny detaily, které se v knize objevily, ale film měl vše, co v knize ovlivnilo děj. Musím tedy říct, že film zvládl knižní zpracování na jedničku.

Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti kniha vs. film

16. října 2016 v 22:19 | S.
Výsledek obrázku pro film sirotčinec slečny peregrinové pro podivné děti
Film: Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti
Režisér: Tim Burton
Předloha: Ransom Riggs
Délka: 128 minut
Žánr: Fantasy
Recenze na knihu ZDE

Určitě jsme všichni zaregistrovali, že šel do kin film Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti. Jeho režisér byl Tim Burton (můj velmi oblíbený režisér). Film byl natočen podle knižní předlohy.

Když Jake najde svého dědečka umírajícího v lese, dědeček mu sdělí pár informací, které jak se ze začátku zdá, nedávají žádný smysl. Ale pak najednou vše začne dávat smysl a Jake se ocitá na ostrově, kde by měli žít podivné děti. Dům, ve kterém žijí, se zdá ze začátku opuštěný, ale jak se ukazuje, není to tak úplně pravda. Děti žijí v domě, ale v časové smyčce. Zde se setkává s podivnými dětmi, o kterých slyšel z vyprávění svého dědečka. Jak se ukazuje Jake je také podivný a bude muset všechny ochránit. Podaří se mu to?

To bude vše k obsahu filmu a vrhneme se k porovnání kniha vs. film.
V knize Emma umí ovládat a vytvářet oheň a Oliva je malá holčička, která je lehčí než vzduch, takže dokáže létat. Kdežto v knize si tyhle dvě postavy vyměnily schopnosti a Oliva je stejně stará jako Emma. Také si nepamatuji, že by v knize Emma (ve filmu Oliva) nosila rukavice, protože všeho čeho se dotkne, začne hořet, v knize oheň ovládala, dokázala vytvořit ohnivé koule… A to ještě tyhle rukavice byly černé a až po lokty, takže mi připomínaly, takové ty na čištění. Taky se samozřejmě stalo, že věk hrdinů v knížce neodpovídal ve filmu, ale s tím musíme hold počítat.
Chápu, že ve filmu se nemůžou objevit všechny detaily z knihy, ale když se zfilmují všechny tři díly knihy, s tím, že je první díl podle knihy a zbytek už spíše domyšlen režisérem. Já teda četla zatím jen první a druhý díl, ale z druhé ho dílu tam nebyla ani jedna scéna a první díl skončil, taky trochu jinak než ve filmu. A navíc kniha je velmi temná, působí zde 2. světová válka, kdežto v knize to tak není, tam jsem ten temný, smutný pocit, že můžou zemřít, tady jsem takový pocit neměla. V knize si Emma s Jakem padly do oka a začalo se mezi nimi během prvního dílu něco odehrávat, kdežto zde ze strany Emmy během filmu nic, až teda spíše ke konci filmu. No a ten konec ve filmu. Vážně? Připadal mi strašně dětinský, nesmyslný a až moc jednoduchý, na to jak se všechno ve filmu odehrávalo. Na konci ta armáda kostlivců, to mělo bát jako, co? Já teda ještě třetí díl nečetla, ale myslím si, že jak se vše v knížce odehrává, tak to jako ve filmu asi úplně nebude.

No a závěr, mé celkové pocity z filmu. Mé pocity jsou velmi smíšené. Filmy připadal místy značně nechutný, v knize mi to tak ani nepřišlo. Když vezmeme, že film byl podle knihy asi jen tak do poloviny filmu. Když nebudeme brát, že film byl podle knihy, tak film jako takový se mi líbil. Ale v porovnání, že byl podle knihy, to trochu pokulhává. Jako u většiny těchto případů je lepší kniha než film. Ale když pominete, že film je podle knihy, tak není zase tak špatný.Papírová města kniha vs. film

26. srpna 2016 v 21:22 | S.
Papírová města
Kniha:
Název: Papírová města
Autor: John Green
Počet stran: 288
Vydavatelství: Yoli
Rok vydání: 2014
Žánr: Světová literatura, romány

Margo byla odjakživa hádankou,
ale nyní se stala záhadou,
Jenže existují stopy.

Hrdinou je Quentin Jacobsen, normální, tak trochu bojácný kluk, který má od dětství rád nespoutanou Margo. Ta mu pak jednoho dne nečekaně zaklepe na okno a vtáhne ho do podivuhodného dobrodružství. Když dívka další dny ve škole chybí, Quentin začne pátrat a brzy si uvědomí, že pro něj zanechala určité stopy. Znal vlastně Margo? A co jsou papírová města, s nimiž se nyní stále setkává?

Když Margo zmizí, myslí si Quentin, že je to jen zase obyčejné zmizení na pár dní a pak se zase vrátí. To totiž Margo uměla zmizet na pár dní a pak se zase vrátit. Ale bzry pozná, že tentokrát je to jiné. Margo zanechá určité stopy. Plakát v okně, vytržená strana v atlasu... Podaří se na konec Quentonovi najít Margo? A přeje si vůbec, aby byla nalezena?

Quentin byl prostě a jednoduše zamilovaný do Margo, která ho ani moc neřešila. A rozhodne se ji za každou cenu najít, tak moc ji má rád. Margo jsem od začátku do konce knihy nechápala.

Knížka byla nejlepším Greenovým dílem, jaké jsem zatím četla (Hvězdy nám nepřály, Hledání Aljašky, Příliš mnoho Kateřin), ty už tak dobré nebyly.

Dávám 3\5 hvězdičky. Rozhodně to není nejhorší kniha jakou jsem četla, řadí se k těm středním knihám.

Film:
poster
Kniha opět lepší než film.
Film měl všechny hlavní scény včetně konce, jak se staly v knize. Ale jak už to tak u filmů bývá, vynechal spoustu méně důležitých scén a věcí. Přesto se mi film líbil. Pokud knihu číst nechcete, stačí se jen podívat na film a víte celkem jasně o čem knniha je. Jestli máte v plánu číst knihu, rozhodně si ji první přečtěte a pak se až koukejte na film. Mohlo by se pak stát, že by vás kniha nudila.
 
 

Reklama